93rd Academy Awards
Posts

  • NYFA Celebrates the 93rd Academy Award Nominees and Winners

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    This year, NYFA celebrated instructors and alumni being among those nominated for this year’s Oscar’s shortlist. As the list dwindled down it was 1-Year Screenwriting alum Shivani Rawat’s film The Trial of The Chicago 7 that earned six nominations including Best Picture. The Aaron Sorkin film was one that Rawat produced along with Marc Platt and Stuart Besser.

    Also among the nominees was producer and NYFA guest speaker Christina Oh, who helmed the A24 Lee Isaac Chung drama Minari, which also earned six nominations including Best Picture. Oh is the first Asian American woman to receive a nomination for best picture.

    Oscar nominees (Photo Credit: Screen Rant)

    Other historic nominations this year include:

    • The first time two women are nominated for Best Director: Emerald Fennel (Promising Young Woman) and Chloé Zhao (Nomadland).
    • Netflix setting a record for distributors with 35 total nominations in 2021. The streaming giant also leads the Best Picture category with two nods, while Amazon, A24, Focus, Searchlight, and Sony Classics held one nomination each. This year, major studios were not present in this category, a notable exception given the tumultuous distribution efforts major studios faced with releasing tentpole and lower budget films across the production slate in 2020.
    • Chadwick Boseman has become the seventh actor to receive a posthumous nomination for his work on Ma Rainey’s Black Bottom.
    • Riz Ahmed is the first Muslim actor to be nominated in the Best Actor category for his performance in The Sounds of Metal.
    • Steven Yeun, the first Asian American to receive a Best Actor nod, and Best Supporting Actress nominee Youn Uh-Jung are the first actors born in Korea to earn Oscar recognition for their performances in Minari.

    After many delays due to the pandemic, Hollywood’s biggest night is ready for a night of normalcy with the tentpole of awards shows back on the air with an in-person ceremony at the Dolby Theatre on April 25th after its original February 28th date was pushed back. 

    Here is the full list of 2021 Oscar Nominations:

    Jean Hersholt Humanitarian Award – Tyler Perry

    Best Picture

    • “The Father” (David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, producers)
    • “Judas and the Black Messiah” (Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, producers)
    • “Mank” (Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, producers)
    • “Minari” (Christina Oh, producer)
    • “Nomadland” (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, producers) – WINNER
    • “Promising Young Woman” (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, producers)
    • “Sound of Metal” (Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, producers)
    • “The Trial of the Chicago 7” (Marc Platt and Stuart Besser, producers)

    Best Director

    • Thomas Vinterberg (“Another Round”)
    • David Fincher (“Mank”) 
    • Lee Isaac Chung (“Minari”) 
    • Chloé Zhao (“Nomadland”)  – WINNER
    • Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) 

    Best Actor in a Leading Role

    • Riz Ahmed (“Sound of Metal”) 
    • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 
    • Anthony Hopkins (“The Father”) – WINNER
    • Gary Oldman (“Mank”) 
    • Steven Yeun (“Minari”) 

    Best Actress in a Leading Role

    • Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 
    • Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”) 
    • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”) 
    • Frances McDormand (“Nomadland”) – WINNER
    • Carey Mulligan (“Promising Young Woman”) 

    Best Actor in a Supporting Role

    • Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”) 
    • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – WINNER
    • Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) 
    • Paul Raci (“Sound of Metal”) 
    • Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

    Best Actress in a Supporting Role

    • Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”) 
    • Glenn Close (“Hillbilly Elegy”) 
    • Olivia Colman (“The Father”) 
    • Amanda Seyfried (“Mank”) 
    • Youn Yuh-jung (“Minari”) – WINNER

    Best Animated Feature Film

    • “Onward” (Pixar) 
    • “Over the Moon” (Netflix) 
    • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix) 
    • “Soul” (Pixar) – WINNER
    • “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) 

    Best Adapted Screenplay

    • “Borat Subsequent Moviefilm.” Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad
    • “The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller – WINNER
    • “Nomadland,” Chloé Zhao 
    • “One Night in Miami,” Kemp Powers 
    • “The White Tiger,” Ramin Bahrani 

    Best Original Screenplay

    • “Judas and the Black Messiah.” Screenplay by Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas
    • “Minari,” Lee Isaac Chung 
    • “Promising Young Woman,” Emerald Fennell – WINNER
    • “Sound of Metal.” Screenplay by Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance
    • “The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin 

    Best Original Song

    • “Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”). Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas – WINNER
    • “Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”). Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
    • “Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”). Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
    • “Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”). Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
    • “Speak Now,” (“One Night in Miami”). Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

    Best Original Score

    • “Da 5 Bloods,” Terence Blanchard 
    • “Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross 
    • “Minari,” Emile Mosseri 
    • “News of the World,” James Newton Howard 
    • “Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – WINNER

    Best Sound

    • “Greyhound,” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
    • “Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
    • “News of the World,” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
    • “Soul,” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
    • “Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh – WINNER

    Best Costume Design

    • “Emma,” Alexandra Byrne 
    • “Mank,” Trish Summerville 
    • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth – WINNER
    • “Mulan,” Bina Daigeler 
    • “Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

    Best Animated Short Film

    • “Burrow” (Disney Plus/Pixar)
    • “Genius Loci” (Kazak Productions) 
    • “If Anything Happens I Love You” (Netflix) – WINNER
    • “Opera” (Beasts and Natives Alike) 
    • “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói) 

    Best Live-Action Short Film

    • “Feeling Through” 
    • “The Letter Room” 
    • “The Present” 
    • “Two Distant Strangers” – WINNER
    • “White Eye” 

    Best Cinematography

    • “Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt 
    • “Mank,” Erik Messerschmidt – WINNER
    • “News of the World,” Dariusz Wolski 
    • “Nomadland,” Joshua James Richards 
    • “The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael 

    Best Documentary Feature

    • “Collective,” Alexander Nanau and Bianca Oana
    • “Crip Camp,” Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
    • “The Mole Agent,” Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
    • “My Octopus Teacher,” Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster – WINNER
    • “Time,” Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

    Best Documentary Short Subject

    • “Colette,” Anthony Giacchino and Alice Doyard – WINNER
    • “A Concerto Is a Conversation,” Ben Proudfoot and Kris Bowers
    • “Do Not Split,” Anders Hammer and Charlotte Cook
    • “Hunger Ward,” Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
    • “A Love Song for Latasha,” Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

    Best Film Editing

    • “The Father,” Yorgos Lamprinos
    • “Nomadland,” Chloé Zhao 
    • “Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval 
    • “Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen – WINNER
    • “The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten 

    Best International Feature Film

    • “Another Round” (Denmark) – WINNER
    • “Better Days” (Hong Kong)
    • “Collective” (Romania) 
    • “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
    • “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina) 

    Best Makeup and Hairstyling

    • “Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
    • “Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 
    • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson – WINNER
    • “Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
    • “Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

    Best Production Design

    • “The Father.” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
    • “Ma Rainey’s Black Bottom.” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
    • “Mank.” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale -WINNER
    • “News of the World.” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
    • “Tenet.” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

    Best Visual Effects

    • “Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox 
    • “The Midnight Sky,” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
    • “Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
    • “The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
    • “Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher – WINNER

     

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    April 23, 2021 • Entertainment News • Views: 2339

  • NYFA Alumni Meshal Aljaser, Tushar Tyagi, and Dr. Ariel Orama López Qualify for 93rd Academy Awards

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    New York Film Academy (NYFA) is excited to announce the eligibility of three alumni projects that are officially qualified to be nominated in the upcoming 93rd Academy Awards for the Live Action Short Film category. With the Oscars ceremony pushed to April 25, 2021, the Academy will announce the shortlist of potential nominees on February 9, 2021, with the second round of voting narrowed to five official Oscar nominees on March 15, 2021.

    The following short films from NYFA alumni have qualified to be nominated for the 2021 Oscars in the Live Action Short Film Category: 

    • Screenwriting BFA alum Meshal Aljaser with Arabian Alien 
    • Acting for Film Workshop alum Dr. Ariel Orama López with 2ḦOOM [Zoom] 
    • 1-Year Filmmaking alum Tushar Tyagi with Saving Chintu

    Short films can qualify for nomination in one of three ways: a seven-day theatrical run in one of six major US cities, winning a qualifying award at a competitive film festival or winning a Gold, Silver, or Bronze Medal in the Student Academy Awards.

    Arabian Alien, written and directed by Saudi filmmaker Meshal Aljaser and produced by NYFA Producing alum Almotaz Aljefri, tells of a married Muslim man, who gets over his depression after a space alien is introduced into his life. The film had its world premiere at the prestigious Sundance 2020, where it won the Vimeo Jury Award and later went on to be the winner of the Atlanta Film Festival (AFF) Jury Prize for Best Narrative Short Film where it was hailed a layered, suspenseful and powerfully strange tale of societal taboos and marital tension, told with emotional precision, silent-film-evoking visuals, cultural authenticity, and startling humor.”

    The AFF win for Arabian Alien, which cemented the film for Oscar consideration, catapulted the film to further critical acclaim including a feature in GQ Middle East, among others, applauding the work of Aljaser and Saudi influencer and actor Mohammed Alhamdan (Warchief), who starred in the film. 

    2ḦOOM [Zoom] from Dr. Orama López is an experimental live-action and animation hybrid short film about two brothers from the Caribbean who discover what unifies them. Using the backdrop of the current pandemic and the all-too-familiar COVID communication platform of choice, Zoom, the film includes voices and talents from the Caribbean, Latin America, Spain, and Italy.

    This is Dr. Orama López’s second consecutive nod for Academy Award consideration with his previous short film, One, qualifying for an Oscar nomination in 2020. “I feel blessed by the opportunity to qualify for the Oscars two years in a row,” Dr. Orama López shared. “I believe that films, more than entertain, can heal us, and represent who we are, as humans.”

    Saving Chintu from Tyagi tells of an American-Indian gay couple who travel to India to adopt a child living with HIV in an orphanage and encounter cultural challenges along the way. Starring Adil Hussain (Life of Pi, Star Trek: Discovery), the film appeared as an official selection at numerous film festivals and received notable critical acclaim, most recently being hailed by both Variety and Rolling Stone India.

    The NYFA alum shared that being part of the 2021 Oscars race is “almost unbelievable” and having Saving Chintu “being watched and celebrated at the top film festivals and praised by so many is a very blissful feeling.”

    NYFA congratulates the alumni who have qualified for Academy Award consideration and wishes them the best of luck when the shortlist is announced on February 9, 2021. 

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail