Shivani Rawat
Posts

  • NYFA Celebrates the 93rd Academy Award Nominees and Winners

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    This year, NYFA celebrated instructors and alumni being among those nominated for this year’s Oscar’s shortlist. As the list dwindled down it was 1-Year Screenwriting alum Shivani Rawat’s film The Trial of The Chicago 7 that earned six nominations including Best Picture. The Aaron Sorkin film was one that Rawat produced along with Marc Platt and Stuart Besser.

    Also among the nominees was producer and NYFA guest speaker Christina Oh, who helmed the A24 Lee Isaac Chung drama Minari, which also earned six nominations including Best Picture. Oh is the first Asian American woman to receive a nomination for best picture.

    Oscar nominees (Photo Credit: Screen Rant)

    Other historic nominations this year include:

    • The first time two women are nominated for Best Director: Emerald Fennel (Promising Young Woman) and Chloé Zhao (Nomadland).
    • Netflix setting a record for distributors with 35 total nominations in 2021. The streaming giant also leads the Best Picture category with two nods, while Amazon, A24, Focus, Searchlight, and Sony Classics held one nomination each. This year, major studios were not present in this category, a notable exception given the tumultuous distribution efforts major studios faced with releasing tentpole and lower budget films across the production slate in 2020.
    • Chadwick Boseman has become the seventh actor to receive a posthumous nomination for his work on Ma Rainey’s Black Bottom.
    • Riz Ahmed is the first Muslim actor to be nominated in the Best Actor category for his performance in The Sounds of Metal.
    • Steven Yeun, the first Asian American to receive a Best Actor nod, and Best Supporting Actress nominee Youn Uh-Jung are the first actors born in Korea to earn Oscar recognition for their performances in Minari.

    After many delays due to the pandemic, Hollywood’s biggest night is ready for a night of normalcy with the tentpole of awards shows back on the air with an in-person ceremony at the Dolby Theatre on April 25th after its original February 28th date was pushed back. 

    Here is the full list of 2021 Oscar Nominations:

    Jean Hersholt Humanitarian Award – Tyler Perry

    Best Picture

    • “The Father” (David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, producers)
    • “Judas and the Black Messiah” (Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, producers)
    • “Mank” (Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, producers)
    • “Minari” (Christina Oh, producer)
    • “Nomadland” (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, producers) – WINNER
    • “Promising Young Woman” (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, producers)
    • “Sound of Metal” (Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, producers)
    • “The Trial of the Chicago 7” (Marc Platt and Stuart Besser, producers)

    Best Director

    • Thomas Vinterberg (“Another Round”)
    • David Fincher (“Mank”) 
    • Lee Isaac Chung (“Minari”) 
    • Chloé Zhao (“Nomadland”)  – WINNER
    • Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) 

    Best Actor in a Leading Role

    • Riz Ahmed (“Sound of Metal”) 
    • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 
    • Anthony Hopkins (“The Father”) – WINNER
    • Gary Oldman (“Mank”) 
    • Steven Yeun (“Minari”) 

    Best Actress in a Leading Role

    • Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 
    • Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”) 
    • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”) 
    • Frances McDormand (“Nomadland”) – WINNER
    • Carey Mulligan (“Promising Young Woman”) 

    Best Actor in a Supporting Role

    • Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”) 
    • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – WINNER
    • Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) 
    • Paul Raci (“Sound of Metal”) 
    • Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

    Best Actress in a Supporting Role

    • Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”) 
    • Glenn Close (“Hillbilly Elegy”) 
    • Olivia Colman (“The Father”) 
    • Amanda Seyfried (“Mank”) 
    • Youn Yuh-jung (“Minari”) – WINNER

    Best Animated Feature Film

    • “Onward” (Pixar) 
    • “Over the Moon” (Netflix) 
    • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix) 
    • “Soul” (Pixar) – WINNER
    • “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) 

    Best Adapted Screenplay

    • “Borat Subsequent Moviefilm.” Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad
    • “The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller – WINNER
    • “Nomadland,” Chloé Zhao 
    • “One Night in Miami,” Kemp Powers 
    • “The White Tiger,” Ramin Bahrani 

    Best Original Screenplay

    • “Judas and the Black Messiah.” Screenplay by Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas
    • “Minari,” Lee Isaac Chung 
    • “Promising Young Woman,” Emerald Fennell – WINNER
    • “Sound of Metal.” Screenplay by Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance
    • “The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin 

    Best Original Song

    • “Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”). Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas – WINNER
    • “Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”). Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
    • “Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”). Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
    • “Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”). Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
    • “Speak Now,” (“One Night in Miami”). Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

    Best Original Score

    • “Da 5 Bloods,” Terence Blanchard 
    • “Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross 
    • “Minari,” Emile Mosseri 
    • “News of the World,” James Newton Howard 
    • “Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – WINNER

    Best Sound

    • “Greyhound,” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
    • “Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
    • “News of the World,” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
    • “Soul,” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
    • “Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh – WINNER

    Best Costume Design

    • “Emma,” Alexandra Byrne 
    • “Mank,” Trish Summerville 
    • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth – WINNER
    • “Mulan,” Bina Daigeler 
    • “Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

    Best Animated Short Film

    • “Burrow” (Disney Plus/Pixar)
    • “Genius Loci” (Kazak Productions) 
    • “If Anything Happens I Love You” (Netflix) – WINNER
    • “Opera” (Beasts and Natives Alike) 
    • “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói) 

    Best Live-Action Short Film

    • “Feeling Through” 
    • “The Letter Room” 
    • “The Present” 
    • “Two Distant Strangers” – WINNER
    • “White Eye” 

    Best Cinematography

    • “Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt 
    • “Mank,” Erik Messerschmidt – WINNER
    • “News of the World,” Dariusz Wolski 
    • “Nomadland,” Joshua James Richards 
    • “The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael 

    Best Documentary Feature

    • “Collective,” Alexander Nanau and Bianca Oana
    • “Crip Camp,” Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
    • “The Mole Agent,” Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
    • “My Octopus Teacher,” Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster – WINNER
    • “Time,” Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

    Best Documentary Short Subject

    • “Colette,” Anthony Giacchino and Alice Doyard – WINNER
    • “A Concerto Is a Conversation,” Ben Proudfoot and Kris Bowers
    • “Do Not Split,” Anders Hammer and Charlotte Cook
    • “Hunger Ward,” Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
    • “A Love Song for Latasha,” Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

    Best Film Editing

    • “The Father,” Yorgos Lamprinos
    • “Nomadland,” Chloé Zhao 
    • “Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval 
    • “Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen – WINNER
    • “The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten 

    Best International Feature Film

    • “Another Round” (Denmark) – WINNER
    • “Better Days” (Hong Kong)
    • “Collective” (Romania) 
    • “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
    • “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina) 

    Best Makeup and Hairstyling

    • “Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
    • “Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 
    • “Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson – WINNER
    • “Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
    • “Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

    Best Production Design

    • “The Father.” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
    • “Ma Rainey’s Black Bottom.” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
    • “Mank.” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale -WINNER
    • “News of the World.” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
    • “Tenet.” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

    Best Visual Effects

    • “Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox 
    • “The Midnight Sky,” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
    • “Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
    • “The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
    • “Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher – WINNER

     

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    April 23, 2021 • Entertainment News • Views: 2339

  • The 93rd Academy Awards Includes NYFA Alum Shivani Rawat’s “The Trial of The Chicago 7”

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    On Monday morning, Oscar hopefuls awaited as the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (“The Academy”) announced the highly anticipated list of Academy Award nominees vying for a gold statue at the 93rd Annual Academy Awards.

    With the COVID-19 pandemic, the award ceremony got pushed from its normal February/early March broadcast and will now be held on Sunday, April 25, 2021, honoring the films released in 2020.

    (L-R): Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), and Steven Yeun (“Minari”)

    In the midst of Hollywood’s pandemic year, the 2021 Oscars nominations shattered some historic milestones that have cemented this year’s ceremony as one to watch, with nods that include:

    • Netflix setting a record for distributors with 35 total nominations in 2021. The streaming giant also leads the Best Picture category with two nods, while Amazon, A24, Focus, Searchlight, and Sony Classics held one nomination each. This year, major studios were not present in this category, a notable exception given the tumultuous distribution efforts major studios faced with releasing tentpole and lower budget films across the production slate in 2020.
    • Chadwick Boseman has become the seventh actor to receive a posthumous nomination for his work on Ma Rainey’s Black Bottom.
    • Riz Ahmed is the first Muslim actor to be nominated in the Best Actor category for his performance in The Sounds of Metal.
    • Steven Yeun, the first Asian American to receive a Best Actor nod, and Best Supporting Actress nominee Youn Uh-Jung are the first actors born in Korea to earn Oscar recognition for their performances in Minari.

    Best director nominees Chloé Zhao (Left) and Emerald Fennell (Right)

    While there are already incredible highlights from this year’s nominees, the most striking and celebrated have been the nominations received among women, with previous records being shattered across multiple categories including the best director category, which has received criticism in the past for the lack of women’s representation.

    “NYFA is celebrating Women’s History Month by recognizing the women making history at the 93rd Academy Awards. 70 women received 76 nominations – the most in a given year! It’s the first time the Academy nominated two women – Chloé Zhao and Emerald Fennell – for Best Director at the same time. Zhao is the first woman of color to get a nod in that category and also nabbed nominations for Best Adapted Screenplay and Best Film Editing. Fennell’s nomination is also the first time a woman has been nominated for her first feature.

    Viola Davis is the most-nominated Black actress ever, with her fourth Oscar nod. Women are also getting the spotlight in the Best Documentary Feature category with 4 of the 5 nominated films being directed by women. We’d like to also give special recognition to a former NYFA grad, Shivani Rawat (1-Year Screenwriting alum), who executive produced The Trial of Chicago 7 – a Best Picture nominee. We look forward to watching these inspirational ladies take the red carpet on April 25th!” – NYFA’s Diversity, Equity, and Inclusion Council

    (L-R): Shivani Rawat (“The Trial of The Chicago 7”), Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Christina Oh (“Minari”), and Ann Roth (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

    Other notable records made this year include a historic nomination for Minari producer and NYFA guest speaker Christina Oh, who is the first Asian American woman to receive a nomination for best picture. Meanwhile, costume designer Ann Roth ties for the oldest Oscar nominee-at-large and is nominated for her work on Ma Rainey’s Black Bottom at age 89.

    New York Film Academy is incredibly excited to congratulate the talented and diverse group of nominees representing the body of work at this year’s Academy Awards and will be cheering on NYFA alum Shivani Rawat’s The Trial of The Chicago 7, which is nominated for six awards.

    _______________________

    BEST PICTURE

    “The Father”
    “Judas and the Black Messiah”
    “Mank”
    “Minari”
    “Nomadland”
    “Promising Young Woman”
    “Sound of Metal”
    “The Trial of the Chicago 7″

    ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

    Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
    Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
    Olivia Colman, “The Father”
    Amanda Seyfried, “Mank”
    Youn Yuh-jung, “Minari”

    ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

    Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
    Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
    Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
    Paul Raci, “Sound of Metal”
    Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

    INTERNATIONAL FEATURE FILM

    “Another Round” – Denmark
    “Better Days” – Hong Kong
    “Collective” – Romania
    “The Man Who Sold His Skin” – Tunisia
    Qu Vadis, Aida? – Bosnia and Herzegovina

    DOCUMENTARY (SHORT)

    “Colette”
    “A Concerto Is a Conversation”
    “Do Not Split”
    “Hunger Ward”
    “A Love Song For Latasha”

    DOCUMENTARY FEATURE

    “Collective”
    “Crip Camp”
    “The Mole Agent”
    “My Octopus Teacher”
    “Time”

    ORIGINAL SONG

    “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
    “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
    “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
    “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
    “Speak Now” from “One Night in Miami…”

    ANIMATED FEATURE FILM

    “Onward”
    “Over the Moon”
    “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
    “Soul”
    “Wolfwalkers”

    ADAPTED SCREENPLAY

    “Borat Subsequent MovieFilm”
    “The Father”
    “Nomadland”
    “One Night in Miami”
    “The White Tiger”

    ORIGINAL SCREENPLAY

    “Judas and the Black Messiah”
    “Minari”
    “Promising Young Woman”
    “Sound of Metal”
    “The Trial of the Chicago 7”

    ACTOR IN A LEADING ROLE

    Riz Ahmed, “Sound of Metal”
    Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
    Anthony Hopkins, “The Father”
    Gary Oldman, “Mank”
    Steven Yeun, “Minari”

    ACTRESS IN A LEADING ROLE

    Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
    Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
    Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
    Frances McDormand, “Nomadland”
    Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

    DIRECTOR

    Thomas Vinterberg, “Another Round”
    David Fincher, “Mank”
    Lee Isaac Chung, “Minari”
    Chloe Zhao, “Nomadland”
    Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

    PRODUCTION DESIGN

    “The Father”
    “Ma Rainey’s Black Bottom”
    “Mank”
    “News of the World”
    “Tenet”

    CINEMATOGRAPHY

    Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”
    Erik Messerschmidt, “Mank”
    Dariusz Wolski, “News of the World”
    Joshua James Richards, “Nomadland”
    Phedon Papamichael , “The Trial of the Chicago 7”

    COSTUME DESIGN

    “Emma”
    “Ma Rainey’s Blackbottom”
    “Mank”
    “Mulan”
    “Pinocchio”

    ACHIEVEMENT IN SOUND

    “Greyhound”
    “Mank”
    “News of the World”
    “Soul”
    “Sound of Metal”

    ANIMATED SHORT FILM

    “Burrow”
    “Genius Loci”
    “If Anything Happens I Love You”
    “Opera”
    “Yes-People”

    LIVE ACTION SHORT FILM

    “Feeling Through”
    “The Letter Room”
    “The Present”
    “Two Distant Strangers”
    “White Eye”

    ORIGINAL SCORE

    “Da 5 Bloods”
    “Mank”
    “Minari”
    “News of the World”
    “Soul”

    VISUAL EFFECTS

    “Love and Monsters”
    “The Midnight Sky”
    “Mulan”
    “The One and Only Ivan”
    “Tenet”

    FILM EDITING

    “The Father”
    “Nomadland”
    “Promising Young Woman”
    “Sound of Metal”
    “The Trial of the Chicago 7”

    MAKEUP AND HAIRSTYLING

    “Emma”
    “Hillbilly Elegy”
    “Ma Rainey’s Black Bottom”
    “Mank”
    “Pinocchio”
    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    March 17, 2021 • Diversity, Entertainment News, Student & Alumni Spotlights • Views: 1286

  • The 2021 Golden Globes Winners

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    The Hollywood Foreign Press Association (HFPA) has announced the nominees for the 78th Annual Golden Globe Awards. With an NBC semi-virtual ceremony set to take place on February 28, return hosts Amy Poehler and Tina Fey will no doubt bring the laughs at the expense of this year’s list of nominees; and with many heavyweight shows left out of this year’s nominations due to production delays, this year’s nominations brought many snubs, surprises, and inevitable recognition for many.

    Netflix dominated this year’s Golden Globes, receiving six nominations apiece for David Fincher’s Hollywood bygone era film Mank and binge-worthy drama series The Crown. Also leading nominations for Netflix was Aaron Sorkin’s The Trial of The Chicago 7, featuring a stacked cast including Sacha Baron Cohen, Yahya Abdul-Mateen II, Jeremy Strong, Eddie Redmayne, Alex Sharp, and more.

    The film, produced by NYFA Screenwriting alum Shivani Rawat, is based on the infamous 1969 trial in which seven individuals faced multiple charges including conspiracy after counterculture protests took place at the 1968 Democratic National Convention in Chicago.

    Kelvin Harrison Jr., Yahya Abdul-Mateen II, and Mark Rylance (Netflix)

    The Trial of The Chicago 7 earned five nominations total including the coveted Best Motion Picture – Drama category for Rawat (alongside The Father, Mank, Nomadland, & Promising Young Woman). The film’s other nominations included a supporting actor nod for Sacha Baron Cohen, both best director and screenplay acknowledgments for Aaron Sorkin, and a nomination for best original song for “Hear My Voice” by Daniel Pemberton.

    Shivani Rawat at an event for The IMDb Studio at Acura Festival Village (2020)

    Rawat attended NYFA’s 1-Year Screenwriting program at the New York campus in 2007. She has since become a film producer with a special focus on independent films. Some of her credits include critically acclaimed films like Captain Fantastic, Danny Collins, Trumbo, and Brian Banks. In addition to The Trial of The Chicago 7, Rawat also produced the 2020 film Wander Darkley starring Diego Luna and Sienna Miller. Her next release, The Ice Road, starring Liam Neeson, is expected to be released later this year.

    Al Pacino in “Hunters” (Amazon Prime Video)

    Included in the nominations were NYFA guest speakers Al Pacino, who received a nod for Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama (Hunters), alongside The Mandalorian’s Carl Weathers; Glenn Close for Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture (Hillbilly Elegy); and Bryan Cranston for Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television (Your Honor).

    New York Film Academy congratulates all of this year’s nominees and wishes Shivani Rawat and the cast and crew of The Trial of The Chicago 7 all the best during the upcoming award ceremony. The winners will be announced on February 28, 2021.

    View the full list of 2021 Golden Globes nominations below:

    Best Television Series – Musical or Comedy

    “Emily in Paris” (Netflix)

    “The Flight Attendant” (HBO Max)

    “The Great” (Hulu)

    “Schitt’s Creek” (CBC) – Winner

    “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

    Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama

    Jason Bateman (“Ozark”)

    Josh O’Connor (“The Crown”) – Winner

    Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

    Al Pacino (“Hunters”)

    Matthew Rhys (“Perry Mason”)

    Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

    Cate Blanchett (“Mrs. America”)

    Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

    Shira Haas (“Unorthodox”)

    Nicole Kidman (“The Undoing”)

    Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) – Winner

    Best Director – Motion Picture

    Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)

    David Fincher, “Mank” (Netflix)

    Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)

    Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

    Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Winner

    Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy 

    Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

    Kate Hudson (“Music”)

    Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

    Rosamund Pike (“I Care a Lot”) – Winner

    Anya Taylor-Joy (“Emma”)

    Best Actor in a Motion Picture – Drama

    Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

    Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) – Winner

    Anthony Hopkins (“The Father”)

    Gary Oldman (“Mank”)

    Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

    Best Television Series – Drama 

    “The Crown” (Netflix) – Winner

    “Lovecraft Country” (HBO Max)

    “The Mandalorian” (Disney Plus)

    “Ozark” (Netflix)

    “Ratched” (Netflix)

    Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama 

    Olivia Colman (“The Crown”)

    Jodie Comer (“Killing Eve”)

    Emma Corrin (“The Crown”) – Winner

    Laura Linney (“Ozark”)

    Sarah Paulson (“Ratched”)

    Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

    Bryan Cranston (“Your Honor”)

    Jeff Daniels (“The Comey Rule”)

    Hugh Grant (“The Undoing”)

    Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

    Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) – Winner

    Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy 

    Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) – Winner

    James Corden (“The Prom”)

    Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

    Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)

    Andy Samberg (“Palm Springs”)

    Best Actress in a Motion Picture – Drama

    Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

    Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) – Winner

    Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

    Frances McDormand (“Nomadland”)

    Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

    Best Motion Picture – Drama 

    “The Father” (Sony Pictures Classics)

    “Mank” (Netflix)

    “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Winner

    “Promising Young Woman” (Focus Features)

    “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

    Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

    Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

    Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – Winner

    Jared Leto (“The Little Things”)

    Bill Murray (“On the Rocks”)

    Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

    Best Original Score – Motion Picture 

    “The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat

    “Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson

    “News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard

    “Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross

    “Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – Winner

    Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy 

    Lily Collins (“Emily in Paris”)

    Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

    Elle Fanning (“The Great”)

    Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)

    Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) – Winner

    Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

    “Normal People” (Hulu/BBC)

    “The Queen’s Gambit” (Netflix) – Winner

    “Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

    “The Undoing” (HBO)

    “Unorthodox” (Netflix)

    Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

    John Boyega (“Small Axe”) – Winner

    Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)

    Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

    Jim Parsons (“Hollywood”)

    Donald Sutherland (“The Undoing”)

    Best Motion Picture – Musical or Comedy 

    “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) – Winner

    “Hamilton” (Walt Disney Pictures)

    “Palm Springs” (Neon)

    “Music” (Vertical Entertainment)

    “The Prom” (Netflix)

    Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture 

    Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

    Olivia Colman (“The Father”)

    Jodie Foster (“The Mauritanian”) – Winner

    Amanda Seyfried (“Mank”)

    Helena Zengel (“News of the World”)

    Best Motion Picture – Foreign Language 

    “Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

    “La Llorona” (Shudder)

    “The Life Ahead” (Netflix)

    “Minari” (A24) – Winner

    “Two of Us” (Magnolia Pictures)

    Best Screenplay – Motion Picture 

    Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)

    Jack Fincher – “Mank” (Netflix)

    Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Winner

    Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)

    Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

    Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy 

    Don Cheadle (“Black Monday”)

    Nicholas Hoult (“The Great”)

    Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

    Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) – Winner

    Ramy Youssef (“Ramy”)

    Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

    Gillian Anderson (“The Crown”) – Winner

    Helena Bonham Carter (“The Crown”)

    Julia Garner (“Ozark”)

    Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

    Cynthia Nixon (“Ratched”)

    Best Original Song – Motion Picture

    “Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas

    “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste

    “Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi – Winner

    “Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

    “Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

    Best Motion Picture – Animated 

    “The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

    “Onward” (Walt Disney Pictures)

    “Over the Moon” (Netflix)

    “Soul” (Walt Disney Pictures) – Winner

    “Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

    Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

    February 3, 2021 • Entertainment News, Screenwriting, Student & Alumni Spotlights • Views: 2879